Labākais Tavām smadzenēm!
Lai redzētu atjautības uzdevumus un visu pārējo, Jums ir jāreģistrējas.

Join the forum, it's quick and easy

Labākais Tavām smadzenēm!
Lai redzētu atjautības uzdevumus un visu pārējo, Jums ir jāreģistrējas.
Labākais Tavām smadzenēm!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cūku gripa

Go down

Cūku gripa Empty Cūku gripa

Post by Opsī Piektdiena Maijs 22 2009, 01:07

Kas ir cūku gripa?

Cūku gripa ir akūta elpceļu vīrusu infekcija, ko pārnēsā cūkas. Saslimšanu izraisa A tipa gripas vīruss. Mirstības līmenis cūkām ir zems un atveseļošanās ilgst 7 -10 dienas. Līdz šim cūkām ir atrasti 3 A gripas vīrusa subtipi - H1N1, H1N2 un H3N3.

Pārsvarā ar cūku gripu inficējas cilvēki, kas ir tiešā saskarsmē ar cūkām - cūku deguna vai mutes sekrētam nonākot cilvēka organismā. Bet ir iespējams, ka cūku gripas vīrus izplatās arī no cilvēka uz cilvēku.

Vai ar cūku gripu var inficēties cilvēki?


Jā, var. Cilvēku inficēšanās gadījumi ar cūku gripu ik pa laikam ir atklāti kopš 1950. gadiem, parasti personām, kas ir tiešā saskarsmē ar cūkām (piemēram, cilvēkiem, kas strādā cūku fermās).

Infekcijas izplatība no cilvēka uz cilvēku, kā tas notiek šobrīd ASV un Meksikā, ir literatūrā aprakstīta, taču sastopama reti. Eiropā kopš 1958. gada kopumā atklāti 17 šādi gadījumi.

ASV 1976. gadā Fortdiksā, Ņūdžersijā izcēlās cūku gripas uzliesmojums cilvēku vidū jauniesaucamo militārajā nometnē. Minētajā gadījumā saistība ar slimības izcelsmi no cūkām tiks uzskatīta par iespējamu, taču nebija apstiprināta.

Kādi ir cūku gripas simptomi cilvēkiem?


Cūku gripas simptomi cilvēkiem parasti ir tādi paši kā parastai, sezonālai gripai:

* ķermeņa temperatūras paaugstināšanās;
* klepus vai iesnas;
* sāpes kaklā;
* iespējami, arī citi simptomi:
* sāpes muskuļos (kaulu „laušanas" sajūta);
* galvassāpes;
* drebuļi;
* nogurums;
* vemšana vai caureja (nav tipiski gripas simptomi, bet atsevišķos pēdējos cūku gripas infekcijas gadījumos ir novēroti).

Kā cilvēki var inficēties?


Cūku gripas vīruss tiek pārnests tieša kontakta vai tuvas saskares rezultātā ar inficētu cūku. Tomēr nesenie saslimšanas gadījumi liek domāt, ka cūku gripas vīruss šobrīd izplatās no cilvēka uz cilvēku. Laboratoriski tas apstiprināts gadījumos, kas reģistrēti Meksikā, ASV Kalifornijā, Teksasā un Kanzasā, kā arī Kanādā. Slimnieku klīniskajos materiālos konstatētajam A tipa H1N1cūku gripas vīrusam ir jauna gēnu segmentu kombinācija, kura līdz šim nebija reģistrēta dzīvniekiem un cilvēkiem citur pasaulē.

Jaunajam gripas vīrusam konstatēti gan cūku, gan arī putnu un cilvēka gripas vīrusa genoma fragmenti. Daudziem saslimušajiem, kam konstatēts cūku gripas vīruss, nav bijusi saskarsme ar cūkām un speciālisti uzskata, ka minētais vīruss izplatījies no cilvēka uz cilvēku. Vīruss netiek pārnests, ēdot cūkgaļu vai tās produktus.

Vai ir vakcīna pret cūku gripu?


Jā, ir vakcīna, kas ir efektīva pret gripu cūkām un tā paredzētu cūku vakcinācijai, bet nav vakcīnas, kas pasargātu cilvēku no inficēšanās ar cūku gripu.

Vai sezonālās gripas vakcīna ir efektīva pret cūku gripu?

Pastāv atsevišķas kopīgas sakarības starp cilvēku gripas vīrusu un H1N1 cūku gripas vīrusu, tādēļ nevar izslēgt, ka sezonālā vakcīna varētu aizsargāt pret jauno vīrusu. Taču ir jāveic pētījumi, kas to apstiprinātu. Šī izmeklēšana ir sākta, taču tai ir vajadzīgs laiks.

Kaut arī pašreiz pieejamā pretgripas vakcīna nav paredzēta cūku gripas profilaksei, tomēr pirms ceļojuma ieteicams potēties pret gripu, jo Meksikā un citās valstīs joprojām izplatās sezonālais gripas vīruss. Ceļojot uz cūku gripas vīrusa skartajām teritorijām, pastāv risks inficēties vienlaikus ar cilvēka un cūku gripas vīrusu, kas var izraisīt nelabvēlīgu gripas vīrusa mutāciju un slimības iznākumu.

Vai cilvēki, kas saslimuši ar cūku gripu, ir ārstējami?

Pārbaudes liecina, ka cūkas gripas vīruss H1N1 ir jutīgs un var tikt ārstēts ar antivirāliem medikamentiem.

Kādēļ situācija ASV un Meksikā aktualizē jaunu problēmu?

Jauns cūku gripas vīruss, kurš tika konstatēts ASV (Kalifornijā, Kanzasā, Teksasā) un Meksikā, satur cūku, putnu un cilvēku gripas vīrusu gēnu kombināciju, kāda nekad iepriekš netika novērota. Nozīmīgi ir tas, ka šis vīruss tiek pārnests no cilvēka cilvēkam, tā rezultātā slimība var apdraudēt sabiedrības veselību, ko apstiprina cilvēku saslimšanas gadījumi Meksikā.

Vairāk par cūku gripas izplatību, izvairīšanos no tās un kādus drošībus pasākumus veic Eiropa un Latvija lasi - www.sva.gov.lv

Cūku gripa Piglets-300

_________________
All in 5 minutes


If everyone cared and nobody cried,
If everyone loved and nobody lied,
If everyone shared and swallowed their pride,
We'd see the day, when nobody died!
Opsī
Opsī
Augstākais spēks
Augstākais spēks

Number of posts : 350
Age : 28
Dzīvesvieta : Riga
Reputācija : 0
Registration date : 21.02.08

http://peterlauris.com/

Atpakaļ uz augšu Go down

Atpakaļ uz augšu


 
Permissions in this forum:
Jūs nevarat atbildēt tematos šajā forumā